Skip to main content

Bojków / Schönwald

Bojków (dawniej Szynwałd, śl. Szywołd, Šywoud, niem. Schönwald, wcześniej Scuenevalde, dialekt szynwaldzki Schewaud) -dzielnica miasta Gliwice od 1975 roku. W latach 1945-1954 siedziba gminy Bojków.
Pierwsza zachowana informacja o nazwie miejscowości pochodzi z czeskiego zapisu z 1269 roku i brzmi Sschönwald. Z określeniem osady jako Schönwald spotykamy się w dokumentach od 1679. Oznaczała: piękny las i była używana do 1946 roku.
Pierwsza powojenna nazwa dzielnicy to Szynwałd, co było spolszczeniem pierwotnej nazwy. Obecna nazwa Bojków, wprowadzona 1946, prawdopodobnie pochodzi od położenia ówczesnej wsi Szynwałd na terenach leśnych Boycou (Bojkowo).
Żródło: wikipedia

Bojków liegt im Süden von Gliwice und besteht aus den Ortsteilen Bojków Dolny, Bojków Środkowy und Bojków Górny.
Schönwald war dafür bekannt, dass sich bis ins 20. Jahrhundert alte Traditionen erhalten haben, welche im Umland kaum mehr gepflegt wurden. Dazu gehörten auch das Tragen von Trachten und die Schönwälder Stickereien. Die Schönwälder errichteten in der GleiwitzerAltstadt die Schönwälder Stickstube.
Der heutige polnische Name ohne historischen Hintergrund leitet sich vom Namen des Waldes Boytschow ab.
Comments

Popular posts from this blog

Stare Gliwice / Alt Gleiwitz

Nazwa Stare Gliwice pojawia się pierwszy raz w dokumencie z 1317 roku. Dokumentem tym jest akt notarialny (zachował się tylko jego odpis) wystawiony przez łabędzkiego proboszcza. Z dokumentu wynika, że Stare Gliwice należały do parafii w Łabędach.

Podczas Plebiscytu na Górnym Śląsku uprawnionych do głosowania było w Starych Gliwicach 636 osób, z czego 597, ok. 93,9%, stanowili mieszkańcy (w tym 593, ok. 93,2% całości, mieszkańcy urodzeni w miejscowości). Oddano 633 głosy (ok. 99,5% uprawnionych), w tym 630 (ok. 99,5%) ważnych; za Polską głosowało 447 osób (ok. 70,6%), a za Niemcami 183 osoby (ok. 28,9%)
----------------------------------
Durch seinen ländlichen Charakter und der Nähe zur Stadtgrenze von Gleiwitz wurde Alt-Gleiwitz zu Beginn des 20. Jahrhunderts zu einem Ausflugsziel der Gleiwitzer.

Bei der Volksabstimmung am 20. März 1921 stimmten 183 Wahlberechtigte für einen Verbleib bei Deutschland und 447 für Polen. Alt-Gleiwitz verblieb beim Deutschen Reich. Bis 1945 befand sich…

Ana Moura - NOSPR Katowice

Najmrodzki - dawno temu w Gliwicach

Michał Siegoczyński wymyślił taką scenę: w więzieniu Najmordzki robi sobie tatuaż z konturami Polski i chce, żeby na tej mapie zaznaczyć tylko jedną kropkę - Gliwice. 30 listopada na Dużej Scenie Teatru Miejskiego w Gliwicach premiera „Najmrodzki, czyli dawno temu w Gliwicach”.    Okradał Peweksy, magazyny futrzarskie, delikatesy. Kradł samochody, ale tylko Polonezy. Polski Arsène Lupin, charyzmatyczny złodziej romantyk, podobał się kobietom. Podobno uciekając z więzienia, zawsze uciekał do kobiety. Najważniejszą z nich była jego matka, mieszkająca w Gliwicach Sabina Najmrodzka. Być może właśnie dlatego to miasto darzył największym sentymentem. Czuł się tu bezpiecznie do tego stopnia, że pomimo statusu „najniebezpieczniejszego bandyty PRL” stołował się w miejscowych restauracjach, czego pamiątką jest wpis do księgi skarg i zażaleń restauracji Pod Platanem.
Ujęty w 1989 roku, po zakończonej wypadkiem samochodowym nieudanej ucieczce. Leżąc w szpitalu, w oczekiwaniu na wyrok, rozdawał a…