Skip to main content

Stare Gliwice / Alt Gleiwitz
Nazwa Stare Gliwice pojawia się pierwszy raz w dokumencie z 1317 roku. Dokumentem tym jest akt notarialny (zachował się tylko jego odpis) wystawiony przez łabędzkiego proboszcza. Z dokumentu wynika, że Stare Gliwice należały do parafii w Łabędach.

Podczas Plebiscytu na Górnym Śląsku uprawnionych do głosowania było w Starych Gliwicach 636 osób, z czego 597, ok. 93,9%, stanowili mieszkańcy (w tym 593, ok. 93,2% całości, mieszkańcy urodzeni w miejscowości). Oddano 633 głosy (ok. 99,5% uprawnionych), w tym 630 (ok. 99,5%) ważnych; za Polską głosowało 447 osób (ok. 70,6%), a za Niemcami 183 osoby (ok. 28,9%)
----------------------------------
Durch seinen ländlichen Charakter und der Nähe zur Stadtgrenze von Gleiwitz wurde Alt-Gleiwitz zu Beginn des 20. Jahrhunderts zu einem Ausflugsziel der Gleiwitzer.

Bei der Volksabstimmung am 20. März 1921 stimmten 183 Wahlberechtigte für einen Verbleib bei Deutschland und 447 für Polen. Alt-Gleiwitz verblieb beim Deutschen Reich. Bis 1945 befand sich der Ort im Landkreis Tost-Gleiwitz.

1945 kam der bisher deutsche Ort unter polnische Verwaltung und wurde in Stare Gliwice umbenannt und der Woiwodschaft Schlesien angeschlossen. 1950 kam der Ort zur Woiwodschaft Kattowitz. Stare Gliwice wurde 1951 vom Powiat Gliwicki nach Gliwice eingemeindet.

Comments

Popular posts from this blog

Cuca Roseta - Zabrze

Zamek w Toszku, Burg Toszek

Zamek w Toszku – częściowo zrekonstruowana w drugiej połowie XX wieku budowla z XV wieku, obecnie siedzibatoszeckich placówek kultury. Historia budowli obronnych w Toszku sięga prawdopodobnie X–XI wieku, kiedy to na miejscu obecnego zamku stał drewniany gród, niegdyśkasztelania, należący w okresierozbicia dzielnicowegodoksiążąt śląskich, zastąpiony murowanym zamkiem na początku XV wieku. W 1429 r. zniszczyli gohusyci, a odbudował i uczynił z niego swoją stałą siedzibęPrzemysław Toszecki, książę z linii oświęcimskiej. Po jego śmierci w 1484 zamek był własnościąksiążąt opolskichdo śmierciJana II Dobregow 1532 r., a potem jako lennokrólów czeskichprzeszedł w ręceHabsburgów. Następnie zastawiony rodzinie Redernów został przez nią wykupiony w 1592 r. i odbudowany w stylurenesansowym. Redernowie nie tylko naprawili zniszczenia spowodowane pożarem z 1570 r., ale dodatkowo dobudowali pomieszczenia mieszkalne w części bramnej. Siostrzenica Jerzego II Rederna wyszła za mąż za hrabiego Kaspra Col…