Skip to main content

Premiera Dom Spokojnej Młodości




Łukasz Czuj, dyrektor artystyczny i jednocześnie reżyser premierowego widowiska muzycznego powiedział, że najważniejsze są w nim muzyka i emocje. Oraz to, jak sobie z nimi radziliśmy na początku lat 90. „Dom Spokojnej Młodości” będzie słodko - gorzką opowieścią o początkach kapitalizmu. 
Styczeń 2017 roku to dla Teatru Miejskiego miesiąc premier - nie tylko spektaklu, ale odnowionej sceny i zespołu, który całą jesień poświęcił na przygotowanie „Domu Spokojnej Młodości”.  
- To taki nasz pierwszy krok w nową teatralną rzeczywistość, którą, jestem pewien, uda nam się zagospodarować. Nie tylko młodzieńczą energią i entuzjazmem, ale też scenicznym wyczuciem i tym szczególnym rodzajem emocji, jaki staramy się wnieść na scenę – mówił Czuj na krótkim pokazie dla prasy.  

W pierwszym odruchu tytuł kojarzy się z domem spokojnej starości. - Ale to taki przewrotny zabieg – tłumaczy reżyser. – Na scenie będziemy czymś w rodzaju aktorskiej rodziny, która wspomina dawne czasy. I tu wykorzystuję prywatną pamięć, młodzieńcze lata ludzi mojego pokolenia. Ale te wspomnienia wspieramy młodością – bo o nią tak naprawdę chodzi. Zabierzemy widzów w teatralną podróż do Polski z początków kapitalizmu. Opowiemy o naszych narodowych uniesieniach i klęskach. Podążymy w poszukiwaniu emocji tamtego czasu, które mimo upływu ćwierćwiecza nadal są bardzo gorące i współczesne. 

Zbiorowym bohaterem jest grupa młodych ludzi wkraczająca w dorosłe życie, konfrontująca swoje marzenia z wciąż zmieniającymi się realiami gospodarczymi i politycznymi. Stają w obliczu nowej, kapitalistycznej rzeczywistości, zadając sobie pytania o sens odzyskanej wolności. Na scenie zobaczymy 12 aktorów: ośmiu ze stałego zespołu, czworo wystąpi gościnnie. 

Tłem ich historii będą okoliczności związane z Gliwicami: powstanie słynnego targowiska „Balcerek” czy wizyta papieża w 1999 roku. Nie zabraknie także nawiązań do wydarzeń, które poruszały masową wyobraźnię, jak słynna walka Andrzeja Gołoty z Lennoxem Lewisem czy protesty przeciw wejściu do Unii Europejskiej. Całość opowiedziana będzie w dynamicznym rytmie, z mocno rozbudowaną choreografią.

Kierunek podróży wyznaczy muzyka – grana na żywo, na scenie. Zabrzmią motywy znane z repertuaru rockowego (Kult, T Love, Proletaryat, Yugoton), ale także oryginalne kompozycje współczesne przygotowane przez Marcina Partykę specjalnie dla „Domu Spokojnej Młodości”. Aktorom towarzyszyć będzie zespół muzyczny w składzie: Patryk Bizukojć (gitara basowa), Damian Drzymała (perkusja), Remigiusz Hadka (gitara), Piotr Kotas (keyboard), Marcin Żupański (saksofon). 

- Widzowie zobaczą i usłyszą remiks, sceniczny teledysk, przywołujący, mówiąc językiem Kantora, klisze pamięci. Pokażemy emocje: związane z ważnymi wydarzeniami społecznymi, polityką, która w tamtych latach była na ustach wszystkich i z którą wiązaliśmy ogromne nadzieje, a także nasze prywatne historie, budujące klimat każdej teatralnej opowieści – Czuj zachęca do obejrzenia półtoragodzinnego „Domu Spokojnej Młodości”. 












Comments

Popular posts from this blog

Cuca Roseta - Zabrze

Stare Gliwice / Alt Gleiwitz

Nazwa Stare Gliwice pojawia się pierwszy raz w dokumencie z 1317 roku. Dokumentem tym jest akt notarialny (zachował się tylko jego odpis) wystawiony przez łabędzkiego proboszcza. Z dokumentu wynika, że Stare Gliwice należały do parafii w Łabędach.

Podczas Plebiscytu na Górnym Śląsku uprawnionych do głosowania było w Starych Gliwicach 636 osób, z czego 597, ok. 93,9%, stanowili mieszkańcy (w tym 593, ok. 93,2% całości, mieszkańcy urodzeni w miejscowości). Oddano 633 głosy (ok. 99,5% uprawnionych), w tym 630 (ok. 99,5%) ważnych; za Polską głosowało 447 osób (ok. 70,6%), a za Niemcami 183 osoby (ok. 28,9%)
----------------------------------
Durch seinen ländlichen Charakter und der Nähe zur Stadtgrenze von Gleiwitz wurde Alt-Gleiwitz zu Beginn des 20. Jahrhunderts zu einem Ausflugsziel der Gleiwitzer.

Bei der Volksabstimmung am 20. März 1921 stimmten 183 Wahlberechtigte für einen Verbleib bei Deutschland und 447 für Polen. Alt-Gleiwitz verblieb beim Deutschen Reich. Bis 1945 befand sich…

Zamek w Toszku, Burg Toszek

Zamek w Toszku – częściowo zrekonstruowana w drugiej połowie XX wieku budowla z XV wieku, obecnie siedzibatoszeckich placówek kultury. Historia budowli obronnych w Toszku sięga prawdopodobnie X–XI wieku, kiedy to na miejscu obecnego zamku stał drewniany gród, niegdyśkasztelania, należący w okresierozbicia dzielnicowegodoksiążąt śląskich, zastąpiony murowanym zamkiem na początku XV wieku. W 1429 r. zniszczyli gohusyci, a odbudował i uczynił z niego swoją stałą siedzibęPrzemysław Toszecki, książę z linii oświęcimskiej. Po jego śmierci w 1484 zamek był własnościąksiążąt opolskichdo śmierciJana II Dobregow 1532 r., a potem jako lennokrólów czeskichprzeszedł w ręceHabsburgów. Następnie zastawiony rodzinie Redernów został przez nią wykupiony w 1592 r. i odbudowany w stylurenesansowym. Redernowie nie tylko naprawili zniszczenia spowodowane pożarem z 1570 r., ale dodatkowo dobudowali pomieszczenia mieszkalne w części bramnej. Siostrzenica Jerzego II Rederna wyszła za mąż za hrabiego Kaspra Col…